Ağızdan uzun süre L-carnitin verilmesi esnasında bulantı, kusma, ishal, abdominal kramp gibi hafif geçici mide-barsak şikâyetleri ve yüksek doz verilenlerde vücut kokusu (balık) bildirilmiştir. Bu şikâyetler genellikle ilacın bölünerek yemek esnasında veya yemekten sonra alınması ve/veya dozun azaltılması ile hafifleyebilir veya ortadan kalkabilir.

Gerek oral gerekse intravenöz levokarnitin alan (daha önce nöbet hikâyesi olan veya olmayan) hastalarda nöbet ortaya çıkabileceği, daha önce mevcut nöbet hikâyesi olanlarda, nöbet sıklık ve şiddetinde artma görülebileceği rapor edilmiştir. Mide-bağırsak ile ilgili yan etkiler ilacın tavsiye edilen şekilde alınması ile hafifleyebilir ve ortadan kalkabilir. Vücut kokusu genellikle yüksek doza bağlıdır ve doz azaltılması ile kaybolur. Hastanın ilaca tahammülü tedavinin ilk haftasında ve her doz artırmadan sonra yakından izlenmelidir.

Carnitine Zararları NedirL-carnitine ile aşırı doza bağlı toksisite bildirilmemiştir. Aşırı doz ishale sebep olabilir. Bu durumda doz azaltılmalı ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

L Carnitine Zararlarından Korunmak İçin Doru Kullanım

Günlük doz olarak farklı öneriler bulunmaktadır. 500 mg ile 2000 mg veya 1000 mg ile 3000 mg ya da 1000 mg ve 5000 mg arasında kullanılabileceği belirtilmektedir. Kullanım amacına göre doz değişebilir.

• L-karnitin, Asetil-L-karnitin ve Propiyonil-L-karnitin gibi formları vardır. En pahalı olanı L-karnitin formudur.

Not: D-karnitin içeren takviyeleri kullanmayın.

Enerji metabolizmasında işlev gören bir aminoasit türevi olan L-carnitine vücut yağlarının yakılmasında doğrudan etkiye sahiptir.

• L-carnitine yağ asitlerinin enerji üretmeleri için yakılmalarını gerçekleştirir. Vücutta bulunan toplam L-carnitine’nin % 95’i kas dokusunda yer alır.

• L-carnitine hücrelerde meydana gelen zehirli atıkları da atarak birikmelerini önler.

• L-carnitine vücutta depolanmış yağların yakımını hızlandırır ve kasların performansını artırır.

• Vücut yağlarının yakılmasında faydası olmakla birlikte düzenli olarak egzersiz yapmadan yalnızca L-carnitine kullanımının kilo kaybını sağlayacağına dair kanıt yoktur. Kilo vermek için egzersiz ve düşük karbonhidratlı bir beslenmeyle beraber kullanımı önerilmektedir.

• L-carnitine kaslar için enerji kaynağıdır. Uzun süreli ve kas gücünün kullanıldığı egzersizlerde enerji seviyesini fazlalaştırarak önemli bir performans artışını sağlar.

• Yapılan araştırmalara göre L-carnitine peyronie hastalığı nedeniyle oluşan penis eğriliği ve cinsel birleşme sırasında yaşanan ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir.

• Bazı araştırma sonuçlarına göre L-carnitine sperm sayısını ve hareketliliğini artırabilir.

• Kronik yorgunluk sendromunda L-carnitine takviyesinin 1 – 2 ay kullanımı yararlı olabilir. L-carnitine hücre içerisinde enerji üretiminden sorumlu olan maddelerden biridir.

• L-carnitine’nin kalp damar rahatsızlıklarında yararlı olabileceğini gösteren araştırmalar vardır. Koroner kalp hastaları için olumlu etkileri olan L-carnitinenin ilk kalp krizinden sonra kalp yetmezliği ve genel ölüm oranlarını azalttabileceğine dair tespitler yapılmıştır.

• Dokulardaki L-carnitine konsantrasyonları yaşın ilerlemesiyle birlikte azalma gösterir. Alzheimer rahatsızlığı olan yaşlı kişilerde L-carnitinenin zihinsel fonksiyonu artırabildiğini gösteren araştırma tespitleri vardır.

• Current Medical Research and Opinion adlı dergide yayınlanan yazıya göre L carnitine nöroprotektif özelliklere sahip görünmektedir ve nörolojik bozukluklara karşı korunmada yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

• Linus Pauling Enstitüsüne göre L-carnitine’nin alfa lipoik asitle beraber kullanımı daha etkili sağlık yararları sağlamaktadır. Bu iki ürünün bir arada olduğu takviyeler mevcuttur.

Karnitin Nelerde Bulunur?

Kırmızı et, süt, süzme peynir, balık, tavuk gibi besinlerde yer alır. Az miktarda avokado, kuşkonmaz ve yumurtada da bulunur.
Karnitin Eksikliği Nedir?

Kırmızı et ve diğer hayvansal besinlerle beslenen kişiler yeterli oranda L-carnitine almış olurlar. Yeteri kadar et yenmiyorsa L-carnitine eksikliği oluşabilir.

Vejeteryan kişilerin besinlerle aldıkları L-carnitine miktarı düşüktür. Bunun dışında kronik böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklarda ve L-carnitine emilimini azaltan veya atılımını artıran belirli durumlarda L-carnitine eksikliği görülebilir.

Share

Leave a Reply